Kedilerin Tüy Dökmesinin 9 Şaşırtıcı Nedeni

Kedilerin Tüy Dökmesinin 9 Şaşırtıcı Nedeni

Çok sevimliler, çok şekerler, çok muzurlar, çok çok çok… Saymakla bitmez kedilerin evlere verdiği eğlence ve mutluluk. Sahiplenme yoluyla her kediseverin yaşadığı mutluluğu arayanların akıllarında bu gibi özel düşüncelerin yanında, kedilerin tüy dökme sorunu da yer alır. Hemen her kedi; tüysüz ırklar hariç olmak üzere tüy dökme sorununu yaşar. Bu onların doğasında var. Kedilerin tüy dökmesinin 9 şaşırtıcı nedeni incelendiğinde, doğaları daha iyi anlaşılacaktır.İlk madde, kediler için beslenme kaynaklı olabilir.
Dengesiz içerikler ve kalite sorunu olan market mamaları, kedilerde çeşitli bağışıklık sorunlarına yol açabilir. Bu sebepten uygun olmayan mevsimlerde tüyleri dökülebilir.
Beslenme kaynaklı olsa da bazı vitamin sorunları; özellikle B vitamini eksikliği, tüy dökülme sebepleri arasındadır.
Tüy yapıları, doğru bakım ile daha sağlıklı olabilir.Parazitler, kedilerin tüy dökmesi konusunda bir diğer suçludur. Ve unutmayın, bu parazitler sadece dış organlar ve derilerde yer almaz, iç parazit türleri arasında deri ve tüy sağlığını bozanlar da vardır.
Tüy yapıları, doğru bakım ile daha sağlıklı olabilir.Parazitler, kedilerin tüy dökmesi konusunda bir diğer suçludur. Ve unutmayın, bu parazitler sadece dış organlar ve derilerde yer almaz, iç parazit türleri arasında deri ve tüy sağlığını bozanlar da vardır.
Çok kısa bir süre içerisinde “kedim neden bu kadar tüy dökmüş?” gibi sorular soruluyorsa, kaynak doğrudan stres olabilir.Stres, korku ve tedirginlik gibi sorunlar, tüylerinin geçici ya da uzun süreçli dökülmelerine sebep olabilir.
Evcil dostlarımızın tıraş ve kuaför ihtiyaçları, sıkça karşılaşılan bir durumdur.Fiziksel bakımları arasında tarama-fırçalama, kuru ya da ıslak yıkama yanında, zaman zaman tıraş ettirilmeleri söz konusudur ancak, tıraş konusu hem önemli bir stres kaynağıdır hem de deri sorunlarına daha açık ve korumasız kalmaları, kısa olsalar bile tüylerinde dökülmelere yol açabilir.
Söz konusu fiziksel bakıma gelmişken, mutlaka düzenli olarak taranmaları gerekir.Dış Dünya’da bu ihtiyaçlarını doğada farklı yollar ile gideren kediler, evlerde fırça ile taranmaya gereksinim duyarlar. Bu sayede dökülen tüyleri ortalıkta kalmaz ve daha sağlıklı tüylere sahip olurlar.
Çiftleşmeler, hamilelik ve benzer hormonel değişiklikler, kedileri ciddi şekilde etkiler ve tüylerinin dökülmelerinde etkin rol oynar.Çiftleşmeler, hamilelik ve benzer hormonel değişiklikler, kedileri ciddi şekilde etkiler ve tüylerinin dökülmelerinde etkin rol oynar.
Yıllık düzenli olarak, pire ve diğer parazitlere karşı veteriner kontrolünde ilaçlama ve koruma tedavileri uygulamak önemlidir. Her kaşınma pire demek değildir ancak, zevk için bile olsa kaşınan kediler, tüy döker.Bahsedilen tüm konular neden ilginç fark edebildiniz mi?
Biz insanların tüyleri kediler kadar sık olmasa da, benzer sorunlar, saç dökülmeleri gibi sağlıksızlıklara uğramamıza neden olabiliyor. Tüm sağlık sorunları için tıbbi destek; veteriner hekim kontrolü oldukça önemlidir, konu kıl tüy olsa bile.

Pinterest'de Paylaş